Często użytkownicy telefonów komórkowych, którzy są związani z jakimś operatorem umową abonamentową, znajdują się w sytuacji, gdy otrzymują zbyt wysoki ich zdaniem rachunek. Większość osób ma świadomość tego, ile i do kogo dzwoni, dlatego też, gdy dostaje fakturę opiewającą na niebotyczną kwotę, wie, że coś jest nie w porządku. Oczywiście jest możliwość, że nastąpiła zwykła pomyłka, lecz nierzadko niestety okazuje się, że rachunek z pozoru jest poprawny i trzeba go opłacić.
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w takiej sytuacji jest zamówienie bilingu. Najczęściej udostępnienie bilingu jest usługą bezpłatną. Gdy już go otrzymamy, trzeba wnikliwie się z nim zapoznać i wyodrębnić numery, których nie znamy. Być może ktoś korzystał z telefonu bez naszej wiedzy, lub prostu wkradł się jakiś błąd. Jeśli jednak wiemy, że niektóre opłaty zostały naliczone niesłusznie, należy złożyć reklamację. Piszemy ją samodzielnie lub pobieramy odpowiedni formularz z Internetu. Operator ma 30 dni na rozpatrzenie naszej reklamacji. W przypadku jej odrzucenia, pozostaje nam niestety droga sądowa.
Jednak zanim rozpoczniemy te wszystkie procedury, trzeba się zastanowić, czy nie zamawialiśmy jakichś dodatkowych usług, czy też nie korzystaliśmy z Internetu poza zasięgiem sieci WiFi. Kolejną przyczyną wysokiego rachunku za telefon mogą być wiadomości od numerów o podwyższonej opłacie. Często nie zwracamy uwagi na SMSy z loteriami albo konkursami, które otrzymujemy. Są przypadki, gdy niektórzy abonenci dostawali takie wiadomości nawet kilka razy dziennie, a koszt każdej z nich wynosił kilkanaście złotych. Trzeba pamiętać, aby zabezpieczyć się przed takimi niechcianymi SMSami. Wystarczy udać się do operatora komórkowego i zablokować możliwość otrzymywania wiadomości od tego typu numerów.
Jeśli jednak ani nie zamawialiśmy żadnych dodatkowych usług, ani nie zauważyliśmy żadnych wiadomości o konkursach, warto złożyć u operatora sieci reklamację.